Дана 17.10.2020. године одржан је, у ватрогасном дому у Ужицу, састанак између представника Ватрогасног савеза Србије, председника Драгана Ћапина и командатна Звонка Ракића, представника Сектора за ванредне ситуације, начелника Одељења за ванредне ситуације у Ужицу Саше Цицварића, команданта батаљона Ивана Бацетића и представника добровољних ватрогасних друштава Златиборског округа.
Разлог одржавања састанка јесте упознавање представника ВСС и Сектора за ванредне ситуације са радом добровољних ватрогасних друштава, њиховом опремљеношћу и проблемима са којима се суочавају.
Председник ВСС Драган Ћапин је у уводном излагању истакао да је у току обилазак свих добровољних ватрогасних друштава на територији Републике Србије, који ће се наставити и у току наредна три викенда, како би се направила база података активних друштава јер се ситуација на терену умногоме разликује од података које имају од раније. Нагласио је да њихова намера није гашење добровољних ватрогасних друштава, већ договор о томе на који начин је потребно помоћи друштвима како би она могла да образују оперативну јединицу без које постојање ватрогасног друштва није могуће.
Када је реч о опреми, односно униформама које ће бити додељене ватрогасним друштвима, речено је ће приликом интервенција, постројавања и учешћа у фештама, припадници добровољне ватрогасне јединице морати да буду обучени у њих и да ће се задуживање униформе вршити на основу личне карте, како би се спречила њихова злоупотреба. У првом кругу поделе униформи свако друштво ће добити по десет комплета, а касније ће се извршити и додатна подела друштвима која имају већи број чланова оперативне јединице.
Командант штаба Звонко Ракић рекао је у обраћању присутнима да ће након обиласка свих добровољних ватрогасних друштава бити сачињен извештај на основу кога ће се правити Стратегија развоја добровољног ватрогаства за наредних пет до десет година. Истакао је да је на основу података добијених од АПР-а утврђено постојање око 400 друштава на територији Србије, али да је на основу анализе коју су спровели реалан број око 200 активних друштава.
У току наредне године очекује се наставак сарадње са ОЕБС-ом, којом би се организовале радионице на којима би се одржали састанци са представницима градова и општина, како би се постигао циљ омасовљења добровољног ватрогаства. Поред тога, ради се на успостављању контакта са представницима локалних самоуправа како би им се предочило због чега је потребно да имају формирана добровољна ватрогасна друштва која ће финансирати и због чега је битно да укључе ватрогасна друштва у јединицу опште намене цивилне заштите коју морају да имају.
Ракић је такође навео да је Сектор за ванредне ситуације ове године определио 45 расходованих возила добровољним ватрогасним друштвима, од којих су нека већ подељена, а да ће до краја године бити опредељена још нека возила.
Представник Сектора за ванредне ситуације нагласио је да ватрогасне полиције и Сектора за ванредне ситуације не би било да није било добровољаца и да су све ресурсе добровољаца узели, прешли на ватрогасну полицију и касније на Сектор и да су направили једну професионалну јединицу која је понос овог дела Балкана и да Предраг Марић, начелник Сектора за ванредне ситуације настоји да се максимално врати прича о добровољним ватрогасним јединицама како би се добровољно ватрогаство вратило на старе дане када је све функционисало на начин како би требало и да ће држава и МУП радити на томе, да се то побољша. Истакао је да је Сектор формирао посебан одсек који ће контролисати рад ватрогасних друштава.
На састанку је предочено да ватрогасна друштва морају да поднесу захтев за издавање уверења о функционалности добровољног ватрогасног друштва, који је потребно упутити Сектору, након чега ће Сектор изаћи у контролу и видети да ли друштво испуњава услове или не. Они који испуњавају услове ипак неће моћи да добију уверење о испуњености услова све док не прођу специјалистичку обуку свих припадника добровољне ватрогасне јединице. Обука ће се вршити на локалу, највероватније у трајању од шест дана, а њу ће вршити припадници Сектора за ванредне ситуације у термину који буде одговарао припадницима добровољних јединица. По завршетку обуке долази комисија из Сектора која ће одржати испит у виду провере теоријског и практичног знања.
Важна напомена односила се на то да се свака интервенција припадника добровољне ватрогасне јединице мора пријавити јединици Сектора за ванредне ситуација како би се податак о томе завео у евиденцију догађаја на основу чега је касније могуће за ДВД тражити додатни буџет од локалне самоуправе.
Указано је на могућност великих трошкова око пореза, регистрације и сервисирања возила која ће ватрогасна друштва добити од Сектора за ванредне ситуације и да ће друштва која буду добила возила, на основу издатог предрачуна, моћи да затраже од локалне самоуправе надокнаду трошкова.
Представници ДВД Пожега указали су на нелогичности с којима се сусрећу када је реч о регистрацији возила добијених из донације, а која су у много бољем стању од возила која су опредељена од Сектора за ванредне ситуације и поставили питање о постојању могућности за поједностављење процедуре регистрације тако добијених возила. Представник Сектора је рекао да се и они сусрећу са истим проблемима по питању процедуре регистрације возила добијених из донација и да то решавају закључцима Владе, али да ће у наредном периоду направити састанак где ће бити позвани представници ВСС-а, АМСС-а и Машинског факултета како би се направила процедура у вези регистрације возила која ће несметано функционисати.
Начелник Одељења за ванредне ситуације Саша Цицварић скренуо је пажњу на то да приликом доношења Закона о безбедности саобраћаја ватрогасна возила нису препозната као возила специјалне намене и да то онемогућава регистрацију старијих, а исправних возила.
Финансирање друштава је била тема која је највише интересовала присутне представнике добровољних ватрогасних друштава.
Председник ВСС-а је казао да ће они наћи начина да се помогне ватрогасним друштвима, да ће они разговарати са градоначелницима и председницима локалних самоуправа и да ће локалне власти морати да помогну добровољним ватрогасним друштвима, а све у интересу државе и да им бити упућени у то шта добијају финансирањем оваквог типа удружења. Командант штаба Звонко Ракић напомиње да је дошло време када ватрогасна друштва више нису препуштена сама себи и да је сада ту и Сектор и ВСС и да су они сви на истом задатку, а то значи да добровољним ватрогасцима буде што боље.
Било је речи о формирању Фонда за противпожарну заштиту одакле би се финансирала друштва чији би рад претходно био валоризован.
У представљању ДВД Пожега, секретар Никола Томић истакао је да друштво броји 23 члана, од чега су њих 19 чланови оперативне јединице, а просек старости је 31 година. Томић је истакао да ДВД Пожега пре свега иде на квалитет чланова него на бројност рачуна на то да се на сваку интервенцију одазове макар трећина чланова. Такође је навео да је циљ ДВД Пожега да младе људе „убаци у ватру“, на шта је председник ВСС-а дао коментар да је свакако у инетересу послати младе људе, „видре од момака“ јер ако се млади људи не ангажују често они ће свакако отићи. Чак је и постојала идеја да се млади пошаљу на обуку у Ниш у тренинг центар да се врши део обуке у објектима за симулацију у условима који су веома захтевни.
Након завршетка представљања свих добровољних ватрогасних друштава договорена је посета ДВД Пожега када ће се представници ВСС-а и Сектора уверити у техничку опремљеност нашег друштва.